Skip to content

Publikacija: Ka bezbednim javnim skupovima

Saradnik BCBP Lazar Čovs u ovom priručniku odgovara na pitanje kako organizovati javni skup koji će biti bezbedan za učesnike i učesnice.

Namera ovog teksta je da čitaocima ponudi osnovne informacije o tome kako da organizuju javne skupove i učestvuju na njima na bezbedan način. Informacije i preporuke iznete u tekstu zasnovane su na iskustvu autora u organizovanju javnih skupova.

Okupljanje građana je ustavom i zasebnim zakonom zagarantovano pravo građana. Ono je dozvoljeno svugde gde nije zabranjeno propisom ili aktom. Ovo pravo direktno proizilazi iz činjenice da su građani nosioci suverenosti i da ulice pripadaju građanima. Policija i druge službe trebalo bi da budu na raspolaganju na takav način da građanima pruže punu podršku u realizovanju njihovih planiranih aktivnosti, bez obzira na to da li se lično slažu sa vrednostima koje skup zastupa ili ne. Ovakva saradnja važna je za održanje i razvoj demokratije, kao i za očuvanje dostignutog nivoa ljudskih prava. U idealnom slučaju, organizatori skupa i bezbednosne institucije trebalo bi da budu saradnici u misiji da skup prođe bezbedno.

Od prirode skupa, rizičnosti, škakljivosti i aktuelnosti teme, broja učesnika, lokacije i drugih parametara u velikoj meri zavisi kako treba pristupiti planiranju skupa. Neke događaje moguće je osmisliti, pripremiti, prijaviti i organizovati unutar jedne nedelje, za druge je pak potrebno više meseci samo planiranja, a i to ako već imate iskustva. Za potrebe ove publikacije, potrudićemo se da temi pristupimo dovoljno široko, tako da smernice budu korisne i učesnicima manjih skupova niskog rizika i iskusnim aktivistima i organizatorima skupova visokog rizika.

Ovaj tekst je deo zajedničkih napora Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Nacionalne koalicije za decentralizaciju (NKD), Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) i Partnera za demokratske promene da podstaknu veće učestvovanje građana u odlučivanju kroz projekat „Građani imaju moć” koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID). Stavovi izraženi u tekstu isključivo su stavovi autora i ne odražavaju stavove USAID-a.

Publikaciju pročitaj OVDE

PROČITAJ I  Studija slučaja: Razvoj otpora protiv malih hidroelektrana u Srbiji – od lokalnih akcija do masovnog ekološkog bunta