Oni koji žele da stare, oronule objekte pretvore u nove „tačke kulture“ u Vojvodini, ali i ostalim manjim mestima širom Srbije, a ne znaju kako to da urade, sada se mogu obratiti „Kreativnom pogonu“ iz Novog Kneževca. Naime, ovo udruženje želi da svoja znanja i iskustva tokom stvaranja „kulturne zadruge“ u njihovom mestu, podele sa drugima. Njihova želja je da bude više mesta gde umetnici mogu da izlažu svoje radove, ali i predstave druge aktivnosti koje imaju.
Od kada su 2020. godine osnovali nezavisnu kulturnu stanicu u mestu Novi Kneževac, dešavaju se, kako kaže Jasmina Vladisavljev iz „Kreativnog pogona“, razne lepe stvari. Opremanje su pomogali i donatori iz dijaspore, a udružili su se i mali privrednici i zanatlije da bi kreirali jedan lep prostor.
„’K3’ je prostor koji će pružiti utočište za rad i razvoj dobrih ideja hrabrim grupama, udruženjima, inicijativama i pojedincima koji žele da sačuvaju prirodu, kulturno nasleđe i zajednička dobra. Ovo je prostor u kom će svako moći da nađe svoje mesto bez obzira na različitosti“, navode iz udruženja „Kreativni pogon“.
Sam naziv inicijative nastao je jer se prostor koji su renovirali nalazio u kulturnoj zadruzi, pa je ideja bila ustvari da se ovaj prostor nazove „Kulturna zadruga“. Međutim, skraćenicu koju su koristili na ćirilici je „КЗ“, te je nastala anegdota kada je neko ušao rekao „Ej, gde ste К3“, te su tako odlučili da ostane taj naziv.
„U suštini je ostao taj naziv, a zadrugarstvo je i dalje ostalo kao lajt motiv celog projekta jer pozivamo ljude da se uključe kao kulturni kooperanti, kako ih mi nazivamo“, kaže Dragan Jajić iz „Kreativnog pogona“.
Voleli bi, kažu, da svako malo mesto koje se nalazi van centra ima jedan ovakav prostor. Svoje iskustvo i znanje koje poseduju sada žele da prenesu i ostalima koji su zainteresovani da otvore ovakve „tačke kulture“ u svojim gradovima i mestima.
„Treba da budu uključeni svi građani, privreda, lokalna samouprava, da se renoviraju prostori da ljudi imaju svoje ‘K3’ mesto kao tačku kulture u kojoj se okupljaju, razmenjuju informacije i rešavaju svoje probleme“, ističe Jajić.
U prethodnom periodu stupili su u kontakt sa brojnim inicijativama, ali i pojedincima. Tako su imali priliku da model koji je uspostavljen u „Kulturnoj zoni“, njihovom prostoru i nezavisnom, aktivističkom i multifunkcionalnom centru u Novom Kneževcu, sprovedu i u drugim malim mestima u Srbiji.
„Bilo je dosta aktivnosti, bili smo u niz malih mesta, stupili smo u kontakt sa mnogo inicijativa, pojedinaca, bili smo uglavnom u mestima u Vojvodini. Imali smo pozive iz šire Srbije, ljude koji su zainteresovani da pokrenu svoje ’K3’ mesto kao tačku kulture, da renoviraju neke prostore, tako da smo podosta imali kontakata sa inicijativama“, kaže on.
Prijava tokom apliciranja za ovaj projekat na kome rade, je bio jako ozbiljan posao kom su se, kako kažu, ozbiljno posvetili i pokušali što bolje da se pripreme, a podrška koju su dobili od strane projekta Tvoje mesto u Srbiji im dosta znači.
„Jedna takva podrška nekome ko pokušava da svoje iskustvo podeli sa celom Srbijom i malim mestima je veoma značajna“, kaže Jajić.
U prostoru „К3“ održana izložba „Skeč“
„K3“ je mesto koje su prepoznali umetnici iz cele Vojvodine, a među njima je i umetnik Ede Šinkovič. Pre nego da održi svoju izložbu „Skeč“ u Budimpešti, on je sa građankama i građanima Novog Kneževca podelio skicu tj. trejler same izložbe. Kako kaže, u pitanju su rimejkovi odnosno obrade plakata.
„Tu ima najviše kolaža, sa različitim tematikama – deo umetnosti prve pomoći koja se zasniva na plakatima, plakati zaštite na radu i prve pomoći koji se mogu naći na radnim mestima u Mađarskoj, a tu su plakati iz doba socijalizama“, ističe Šinkovič.
Rimejkom, odnosno obradom postojećeg plakata, pokušava da ga oživi ponovo, i da to ponovo, kako kaže, vrati publici koja je to doživela kao plakat, a da ga potom ona doživi kao umetnički rad.
„U današnje doba sa bilo koje strane da gledamo umetnost. Ona treba da odgovara na promene u društvu, na raznorazne probleme koji nas dotiču, pre svega po pitanju očuvanja životne sredine. Zato tu ima eksponata i od konoplje, zato što se industrijskom konopljom i bavim, kao i njenom obradom. Tu ima i aspekta korone, a sve su to odgovori na krizne momente današnjice u suštini, kako može da reaguje jedan likovni umetnik sa svojom nekakvom slobodom, ali opet da prenese neke poruke pozitivizma, ali sa dubokom analizom ili samoanalizom“, kaže on.
Iz udruženja pozivaju i ostale umetnika da im se jave i budu deo „tačke kulture“ u Novom Kneževcu time što će izlagati svoje radove ili predstaviti neke druge aktivnosti koje imaju.